Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała, Polska / Poland)

 

Król Maciuś Pierwszy / King Matt the First

na motywach powieści / based on the novel by Janusz Korczak

 

Adaptacja i reżyseria / Adaptation and direction Konrad Dworakowski

Scenografia / Stage design Marika Wojciechowska

Muzyka / Music Piotr Klimek

Ruch sceniczny / Stage movement Anatoliy Ivanov

Projekcje wideo / Video projection Michał Zielony

 

Obsada / Cast

Małgorzata Bulska, Magdalena Obidowska, Dagmara Włoszek, Władysław Aniszewski, Mateusz Barta, Konrad Ignatowski, Ziemowit Ptaszkowski, Ryszard Sypniewski

oraz Piotr Tomaszewski – Duch Ojca, Franek Ignatowski – głos dziecka

 

 

„Właściwie nie jest to spektakl tylko dla dzieci. Takiej propozycji w naszych teatrach dotąd nie było. Reżyser zaprasza nas na wyjątkową wyprawę po obrazach, które jakimś cudem precyzyjnie przeniósł ze swojej głowy na scenę. Przez prawie 50 minut oglądamy wciśnięci w niemym zachwycie w fotele (wszyscy – i dzieci, i rodzice) perypetie Maciusia (świetny Mateusz Barta), który po śmierci ojca musi zostać królem. Jest smutno, ale pięknie. Przewijają się kolejne, znakomicie pomyślane sceny: Maciuś w wielkiej wannie z żółtą kaczuszką, Maciuś lawirujący z za ciężką i niepasującą na niego koroną, Maciuś tonący w morzu obowiązków nie na jego siły. Wreszcie Maciuś... w kosmosie!”

 

Marta Odziomek, „Gazeta Wyborcza”, Katowice Bielsko-Biała

 

 

„W pięknie skomponowanych scenach mowa jest o szczerości, odwadze, wierności sobie. I nie ma w tym spektaklu banału czy łopatologii, jest prostota i siła uniwersalnych metafor – jak w scenie, gdy ogromna korona przygniata samotnego Maciusia do ziemi”.

                                                                                                                                                                 Michał Centkowski, „Newsweek”

 

“Actually, this is not a spectacle solely for children. Up to now our theatres lacked such a proposal. The director invites us to embark upon an exceptional excursion involving images, which he miraculously and with great precision transferred from his head onto the stage. For almost fifty minutes children and parents packed closely watch in mute admiration the adventures of Matt (excellent Mateusz Barta), who after his father’s death is compelled to become king. The overall effect is melancholy but exquisite. Successive brilliantly devised scenes show Matt in a great bathtub with a yellow rubber duck, Matt trying to keep his balance while wearing a heavy and ill fitting crown, Matt drowning in a sea of unbearable duties, and, finally, Matt... in space!”

 

Marta Odziomek, “Gazeta Wyborcza”, Katowice Bielsko-Biała

 

“The beautifully composed scenes mention sincerity, courage, and being true to oneself. The spectacle avoids the banal or putting things in the simplest of terms, and features the simplicity and force of universal metaphors, as in the scene when an enormous crown bends solitary Matt to the ground”.

 

                                                                                                                                                                       Michał Centkowski, “Newsweek

 

 

Teatr Lalek Banialuka, Duża Scena

 26 maja, godz. 10.00